07 listopada, 2024
Wiadomości

Walka o elektrownię w Pątnowie. Samorządowcy apelują do premiera

Powstanie elektrowni atomowej w Pątnowie może być impulsem dla rozwoju nie tylko Konina, ale także całego regionu Wielkopolski Wschodniej, w tym gminy Kleczew. Taka inwestycja umożliwiłaby pełne wykorzystanie potencjału ludzkiego i technicznego regionu konińskiego. W związku z tym zarząd powiatu konińskiego wystosował apel do premiera Donalda Tuska, wzywając do kontynuacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Apel ten jest odpowiedzią na pojawiające się w przestrzeni medialnej doniesienia o potencjalnym zamrożeniu inwestycji w Koninie. 

Kilka miesięcy temu portal Polityki Insight ujawnił, że rząd mógł przekazać firmie ZE PAK informacje o możliwości wstrzymania prac nad projektem budowy elektrowni.

Również słowa minister klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloski (Polska 2050 Szymona Hołowni), mogą świadczyć o braku przychylności rządu dla tej inwestycji. W wywiadzie udzielonym na antenie Radia Zet, gdy zapytano ją o lokalizację drugiej elektrowni jądrowej i powody, dla których nie będzie to Konin-Pątnów, odpowiedziała, że to nigdy nie była lokalizacja, która była przedmiotem prac rządu. Dodała, że Konin nie był uwzględniony w planach budowy polskiej energetyki jądrowej, a decyzje dotyczące tej prywatnej inwestycji, z udziałem spółki skarbu państwa, należą do inwestorów.

Apel samorządowców z powiatu konińskiego jest kolejną próbą zachęcenia do kontynuacji projektu. Wcześniej podobne stanowisko wyraziły rada miasta Konina, zarząd powiatu tureckiego oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska.

Komunikaty ZE PAK oraz koreańskiego inwestora nie są spójne, a milczenie strony rządowej potęguje niepokój mieszkańców regionu – napisali do premiera samorządowcy z Konina.

W piśmie skierowanym do Donalda Tuska, zarząd powiatu konińskiego zaznaczył, że budowa elektrowni atomowej w Pątnowie stanowi istotny impuls dla naszego regionu i doskonale koresponduje z naszymi zasobami ludzkimi i technicznymi. Region dysponuje znacznym potencjałem, w tym wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami z branży energetycznej oraz rozwiniętą infrastrukturą energetyczną, które są naszymi niezaprzeczalnymi atutami.

Autorzy listu podkreślili, że inicjatywa ZE PAK, PGE S.A. i KHNP stanowiła kluczowy element transformacji energetycznej regionu. Zwrócili uwagę, że realizacja transformacji energetycznej bez wykorzystania energii jądrowej będzie trudna. Ponadto, podkreślili, że produkcja bezpiecznej dla środowiska energii atomowej na naszym terenie cieszy się szerokim poparciem społecznym, jak zaznaczono w apelu zarządu powiatu.

Samorządowcy przypomnieli również słowa Donalda Tuska, które padły podczas jego wizyty w Koninie w październiku ubiegłego roku. Wówczas podkreślał on potrzebę wsparcia dla regionów dotkniętych transformacją przemysłu węglowego, stwierdzając, że „sprawiedliwa transformacja wymaga kooperacji i dobrej woli.” Zauważyli, że region wymaga zewnętrznego impulsu, a ich troska i odpowiedzialność za rozwój tego obszaru są istotne w kontekście dalszych działań.

Przypomnijmy, że ZE PAK, wspólnie z państwową spółką PGE oraz koreańskim KHNP, planował budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie, której całkowita moc wyniosłaby 2,8 GW. W projekcie miały być wykorzystane koreańskie reaktory APR1400, a budowa miała rozpocząć się w 2035 roku.

fot. Elektrownia Pątnów/ZE PAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[an error occurred while processing the directive]