7 kwietnia to ważna data dla mieszkańców gminy Kleczew. Wtedy odbędą się wybory samorządowe, a decyzja, kto przez najbliższe pięć lat będzie stał na czele samorządu, spoczywa w rękach wyborców. Kto stanie do walki o fotel burmistrza gminy Kleczew? W tym artykule postaramy się Wam przybliżyć listę potencjalnych kandydatów.
Mariusz Musiałowski – KWW Mariusz Musiałowskiego
Póki co, jako jedyny oficjalnie zadeklarował chęć ponownego ubiegania się o to najwyższe stanowisko w gminie. Jeśli uda mu się powtórzyć sukces z 2018 roku, będzie to jego ostatnia kadencja w kleczewskim samorządzie, bowiem zgodnie z przyjętymi przepisami, burmistrzem można być jedynie przez dwie kadencje.
“Uważam, że BARDZO DUŻO dobrego zostało już zrobione. Wciąż są jednak obszary, w których wymagana jest kontynuacja działań i dalsza praca. Chciałbym więc dokończyć to co zacząłem, w tym rozpoczęte i zaplanowane inwestycje. Od pierwszego dnia tej kadencji ogromny nacisk kładłem na uczciwość, przejrzystość działania i gospodarność.” – ogłosił Mariusz Musiałowski, pełniący funkcję włodarza gminy od 2018 roku.
Obecny burmistrz w poprzednich wyborach zdobył 2730 głosów (51,12%), co dało mu zwycięstwo już w pierwszej turze. Jego doświadczenie i znajomość lokalnych spraw z pewnością będą przemawiać za nim. Zanim rozpoczął karierę w samorządzie, zajmował się prowadzeniem fundacji Nowa Perspektywa na Rozwój.
Jak na razie na swoim profilu na portalu Facebooku przedstawił listę kandydatów na radnych oraz poznaliśmy hasło wyborcze jego komitetu: “Zgodna Rada – Silna Gmina”. Kolejnym krokiem będzie z pewnością przedstawienie programu wyborczego.
Czy Mariusz Musiałowski zapewni sobie kolejną kadencje w kleczewskim samorządzie? Tego na razie nie wiadomo, ale już teraz możemy być pewni, że chętnych do odebrania mu fotela burmistrza nie zabraknie.
Anna Woźniak – KWW Anny Woźniak „Razem dla Dobra Gminy”
Mocną kandydatką w wyścigu o fotel burmistrza będzie Anna Woźniak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego oraz dyrektor finansowy w prywatnej firmie w Koninie. Wskazuje na to wynik wyborczy, która kandydatka osiągnęła startując w wyborach parlamentarnych w poprzednim roku. Zdobyła ona wtedy aż 5106 głosów wyborców z okręgu nr 37 (konińsko-gnieźnieńskiego). Dla porównania, obecny burmistrz gminy Kleczew, który też starał się o mandat poselski, startując z list Trzeciej Drogi uzyskał 2509 głosów, czyli o połowę mniej niż jego kontrkandydatka.
Anna Woźniak w radzie powiatu działa od dwóch kadencji. Okres jej pierwszej kadencji w radzie przypada na lata 2014-2018. W 2018 roku w wyborach samorządowych do rady powiatu konińskiego osiągnęła rekordowy wynik. Zagłosowało za nią aż 1911 mieszkańców i był to najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów startujących do rady powiatu konińskiego. W 2022 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą, na co wpływ miała jej aktywność w radzie oraz silny mandat uzyskany od społeczeństwa w wyborach.
Pełniąc mandat radnej powiatu Anna Woźniak swoją uwagę koncentruje na sprawach związanych z zarządzaniem drogami powiatowymi, szkolnictwem ponadgimnazjalnym, wspieraniem osób niepełnosprawnych, zarządzaniem placówkami opiekuńczo-wychowawczymi oraz funkcjonowaniem powiatowej administracji.
Więcej o wynikach jakie uzyskali kandydaci na posłów z gminy Kleczew możecie przeczytać w poniższym artykule:
Krzysztof Kwiatkowski – KWW Przyszłość 24 Krzysztofa Kwiatkowskiego
Swoich ambicji i aspiracji nie ukrywa również Krzysztof Kwiatkowski z KWW Przyszłość 24 Krzysztofa Kwiatkowskiego. Dla niego byłby to już drugi start w wyścigu o najwyższe stanowisko w gminie Kleczew. Podczas swojej pierwszej próby zajął 3 miejsce (1282 głosów (24,01%)) nieznacznie przegrywając z Markiem Wesołowskim – 1328 głosów (24,87%).
W latach 2010-2014 oraz 2014 -2018 przez dwie kadencje sprawował funkcję radnego. Będąc radnym dał się poznać jako osoba bezkompromisowa, wyrazista, potrafiąca stanąć w opozycji do pomysłów przedstawianych przez ówczesnego burmistrza Marka Wesołowskiego. Zawsze stał będąc radnym po stronie ludzi.
Jako założyciel i prezes fundacji First Level Sport jest twórcą i producentem jedynego i pierwszego nie tylko w Europie show dla dzieci – Dream Camp 4 Żywioły Vanessy Power. Zajmuje się również szeroką pojętą psychologią sportu, ukończył kurs hipnotyzera i trenera mentalnego. Jest znany z aktywnego udziału w życiu społeczności lokalnej. Organizował maratony fitness dla kobiet, akcje charytatywne oraz odpowiadał za organizację turniejów siatkonogi. Ponadto jako pracownik Centrum Kultury w Kleczewie był odpowiedzialny za przygotowanie szeregu imprez, atrakcji i wydarzeń w Klubie pod Palmą oraz Klubie Bilardowym 33.
Maciej Trzewiczyński – KWW Macieja Trzewiczyńskiego oraz Dariusz Michalak – KWW Dariusza Michalaka
W grze pojawiają się jeszcze dwa potencjalne nazwiska.
Maciej Trzewiczyński jest wieloletnim samorządowcem. W Radzie Miejskiej Kleczewa zasiada nieprzerwanie od sześciu kadencji (pierwsza kadencja w latach 1998-2002). Dowodem jego silnej pozycji w radzie jest fakt, że od czterech kadencji pełni funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Kleczewie. Podczas obecnej kadencji nieraz dochodziło do potyczek słownych na linii Burmistrz – Przewodniczący Rady. Obaj panowie mieli sobie dużo do powiedzenia zwłaszcza podczas sesji absolutoryjnych, gdzie radni należący do klubu “Samorządni 2018” uzasadniali swoje powody nieudzielenia wotum zaufaniu burmistrzowi Musiałowskiemu.
Na co dzień pracuje jako nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym w Kleczewie. Jego umiejętności dydaktyczne znalazły uznanie wśród uczniów, czego dowodem jest regularne otrzymywanie nagrody w konkursie belfra roku kleczewskiego liceum.
Biorąc pod uwagę aktywność na posiedzeniach rady oraz w mediach społecznościowych, z dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że o najważniejszy urząd w gminie starać się będzie radny Dariusz Michalak. Mandat radnego sprawuje już od trzech kadencji. Dodatkowo od kadencji 2018-2023 pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kleczewie.
Spoglądając na działalność Dariusza Michalaka w Radzie Miasta należy podkreślić jego dużą aktywność na posiedzeniach rady. Nie da się nie zauważyć dużej liczby zapytań jakie kieruje w imieniu mieszkańców i swoim. Najczęściej przedmiotem jego aktywności są sprawy bieżące, naprawy dróg oraz inwestycje w gminie.
Radny Dariusz Michalak jest z pewnością postacią, która wybija się na tle innych radnych, nie tylko jeśli chodzi o liczbę zapytań na obradach, ale także gdy weźmiemy pod uwagę wysoką frekwencję na sesjach rady miasta – aż 96 % obecności na posiedzeniach.
Czy obaj Panowie zdecydują się na kandydowanie? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych tygodni. Gdyby jednak zdecydowali się stanąć w szranki z urzędującym włodarzem gminy, byłaby to ich pierwsza próba zawalczenia o to stanowisko.
Ktoś jeszcze?
Wśród pozostałych komitetów największą niewiadomą pozostaje KWW KOBIETY DLA GMINY. Czy Anna Woźniak będzie miała kontrkandydatkę w postaci innej kobiety? Kolejnymi komitetami, które zostały zarejestrowane u komisarza wyborczego w Koninie są: KWW Jacka Pernala, KWW Mariusza Szczepańskiego oraz KWW Jarosława Czapskiego. Jednak tutaj możemy napisać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że osoby te będą starały się uzyskać mandat radnego startując ze swojego własnego komitetu. Tak zresztą było w przypadku radnego Jacka Pernala, który w wyborach samorządowych w 2018 roku, startując z własnego komitetu uzyskał mandat radnego w okręgu nr 5 (ulice: 3 Maja, 11 Listopada od nr 13, ks. Jerzego Popiełuszki, Solidarności, Świętej Barbary, Świętej Kingi).
Rekordowa liczba kandydatów?
Wiele wskazuje na to, że do walki o fotel burmistrza może stanąć rekordowa liczba kandydatów, ale pewność odnośnie ich liczby i nazwisk będziemy mieć dopiero 14 marca br. po godzinie 16.00, bowiem wtedy upłynie czas na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym swoich kandydatów na stanowisko burmistrza.
Czy ktoś jeszcze dołączy do tej grupy potencjalnych kandydatów? Przekonamy się wkrótce. A o tym kto zasiądzie w fotelu burmistrza w budynku przy placu Kościuszki 5 zdecydują mieszkańcy gminy, którzy wezmą udział w głosowaniu.
Jednego możemy być już pewni. Kampania o najwyższy urząd w gminie będzie arcyciekawa, intensywna, a spięcia na linii burmistrz-radni tylko podgrzewają atmosferę i wskazują na to, że przyszła kampania może obfitować w liczne zwroty akcji i sytuacje konfliktowe.
Wybory samorządowe to czas, kiedy każdy może wpłynąć na przyszłość swojej gminy. Przygotujcie się na kampanię wyborczą i śledźcie nasz portal, aby być na bieżąco z informacjami o kandydatach i ich programach wyborczych.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nas w Google News. kliknij w link i zaznacz gwiazdkę z etykietą “Obserwuj”.
fot. FB/Anna Woźniak i FB/Krzysztof Kwiatkowski