22 listopada, 2024
Wiadomości

Wybory w gminie Kleczew zostaną unieważnione? Jest protest wyborczy i zawiadomienie do prokuratury

Wybory na burmistrza gminy Kleczew mogą zostać unieważnione, co oznaczałoby, że kandydaci będą musieli ponownie ubiegać się o głosy wyborców. Powodem tego jest protest wyborczy złożony do Sądu Okręgowego w Koninie, w którym osoba wnosząca protest zarzuca Mariuszowi Musiałowskiemu, ówczesnemu kandydatowi na burmistrza, złożenie nieprawdziwego oświadczenia dotyczącego jego przynależności partyjnej, co powinno skutkować jego wykreśleniem z listy kandydatów na burmistrza.

Postępowanie sądowe w sprawie ważności wyborów w Kleczewie

Przed Sądem Okręgowym w Koninie pod sygn. akt I Ns 152/24 toczy się postępowanie przeciwko ważności wyborów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew. Sprawa rozpoznawana jest w składzie trzech sędziów zawodowych – przewodnicząca Sędzia Sądu Okręgowego Jolanta Tembłowska oraz sędziowie Sądu Okręgowego: Iwona Złoty i Angelika Lewandowska. Postępowanie to ma na celu orzeczenie o nieważności wyborów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew, stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Mariusza Musiałowskiego oraz zarządzenie przeprowadzenia nowych wyborów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew. Podstawą wniesionego protestu jest między innymi fakt złożenia przez ówczesnego kandydata na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczewa Mariusza Musiałowskiego nieprawdziwego oświadczenia, o którym mowa w art. 479 § 2 pkt 1 ustawy Kodeks wyborczy o tym, że nie przynależy on do partii politycznej, podczas gdy kandydat Mariusz Musiałowski w chwili składania oświadczenia, o którym mowa w art. 479 § 2 pkt 1 ustawy Kodeks wyborczy był członkiem partii politycznej „Polska 2050 Szymona Hołowni”, co winno skutkować jego obligatoryjnym wykreśleniem z listy kandydatów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew przez Miejską Komisję Wyborczą w Kleczewie, zaś zaniechanie ustawowemu obowiązkowi czyni – w ocenie osoby wnoszącej protest – przeprowadzone wybory na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew nieważnymi. Warto przypomnieć, że na mocy uchwały nr 7 z dnia 05 kwietnia 2024 roku Miejska Komisja Wyborcza w Kleczewie pod przewodnictwem Dominiki Sochy (awansowanej od 01 sierpnia 2024 roku na stanowisko Sekretarza Gminy i Miasta Kleczew – podwładnej Mariusza Musiałowskiego obecnego i ówczesnego Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew) głosami 5 do 4 uznała, że brak jest podstaw do skreślenia kandydata Mariusza Musiałowskiego z listy kandydatów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew, co skutkowało uzyskaniem mandatu przez kandydata, który winien – jak wynika z treści protestu – zostać skreślony z listy kandydatów. W sprawie przeprowadzone zostały już dowody osobowe – przesłuchano świadków, w tym Mariusza Musiałowskiego. Obecnie Sąd oczekuje na kolejne dowody rzeczowe – dokumentację potwierdzającą rzekomy wniosek Mariusza Musiałowskiego o wykreślenie (a nie tylko zawieszenie) z partii i pliki cyfrowe, w tym od świadka Mariusza Musiałowskiego. Przewodnicząca składu sędziowskiego podkreśliła, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Okoliczności wyborów w gminie Kleczewie bada też prokuratura 

Dodatkowo – niezależnie od opisanego postępowania cywilnego (protestu wyborczego) – w Prokuraturze Okręgowej w Koninie wszczęte zostało dochodzenie o sygnaturze RSD-G-289/24 w sprawie sporządzenia w okresie od 4 do 5 kwietnia 2024 roku podczas posiedzenia Miejskiej Komisji Wyborczej w Kleczewie w związku z wyborami organu samorządu terytorialnego listy kandydatów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew poprzez zaniechanie wykreślenia z listy ustalonego kandydata, który to winien zostać wykreślony wobec złożenia w dniu 12 marca 2024 roku nieprawdziwego oświadczenia, o którym mowa w art. 479 § 2 pkt 1 ustawy Kodeks wyborczy o tym, że nie przynależy do partii politycznej, podczas gdy ustalony kandydat w chwili składania oświadczenia był członkiem partii politycznej „Polska 2050 Szymona Hołowni”, to jest o czyn z art. 248 pkt 1 k.k. oraz w sprawie użycia w dniu 05 kwietnia 2024 roku w Kleczewie podstępu poprzez ustalonego kandydata na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew polegającego na dostarczeniu dokumentu zatytułowanego „wniosek o usunięcie z partii” opatrzonego datą 29 lutego 2024 roku bez dowodu jego wysłania lub doręczenia oraz przedłożeniu sporządzonego na potrzeby postępowania przed Miejską Komisją Wyborczą w Kleczewie dokumentu podpisanego przez Sekretarza Regionu Wielkopolskiego „Polska 2050 Szymona Hołowni” o skreśleniu z dniem 01 marca 2024 roku ustalonego kandydata z listy członków partii politycznej „Polska 2050 Szymona Hołowni”, co skutkowało wydaniem przez Miejską Komisję Wyborczą w Kleczewie uchwały nr 7 o braku podstaw do skreślenia ustalonego kandydata z listy kandydatów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew i uzyskaniu przez tego kandydata mandatu, to jest o czyn określony w art. 248 pkt 2 k.k.

Ważą się losy wyborów w gminie

Sędziowie będą teraz musieli ustalić fakty, czy Mariusz Musiałowski złożył nieprawdziwe oświadczenie, o którym stanowi art. 479 § 2 pkt 1 ustawy Kodeks wyborczy, co z zgodnie z  art. 483 § 1 pkt 3 ustawy Kodeks wyborczy powinno skutkować skreśleniem Mariusza Musiałowskiego z listy kandydatów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew oraz czy ewentualne naruszenie przepisów miało wpływ na ustalenie przebiegu głosowania, ustalenie wyników głosowania i w konsekwencji wyników wyborów. Ponadto sąd może rozważyć przeprowadzenie ekspertyzy dokumentów przedłożonych przez Mariusza Musiałowskiego podczas posiedzenia komisji w celu oceny ich wiarygodności. W toczącej się sprawie mogą także pojawić się wątpliwości dotyczące postępowania przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej w Kleczewie. Z tego powodu dla pełnego wyjaśnienia okoliczności sprawy istotne mogą okazać się jej zeznania. Według relacji niektórych członków komisji, Dominika Socha, która podczas wyborów pełniła funkcję Przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej w Kleczewie, już 4 kwietnia 2024 roku przygotowała uchwałę stwierdzającą brak podstaw do skreślenia Musiałowskiego z listy kandydatów na Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew. Co ciekawe, uchwała ta została przygotowana, mimo że członkowie komisji byli w posiadaniu jedynie dokumentu w postaci wniosku kandydata z dnia 29 lutego 2024 roku oraz potwierdzenia jego wysłania dotyczącego zawieszenia członkostwa. Te same osoby twierdzą, że Dominika Socha miała sugerować pozostałym członkom komisji podpisanie gotowej już uchwały stwierdzającej brak podstaw do skreślenia Mariusz Musiałowskiego z listy kandydatów.

Do rozważenia pozostaje zatem wiele pytań. Czy w procedurze wyborczej doszło do naruszenia przepisów Kodeksu Wyborczego oraz popełnienia przestępstw przeciwko wyborom? Jeśli tak, w jakim stopniu mogło to wpłynąć na wynik wyborów oraz na zapewnienie prawidłowego ich przebiegu? 

Co stanie się jeśli sąd uzna wybory na burmistrza za nieważne?

Oznacza to, że proces wyborczy rozpocząłby się od nowa, począwszy od pierwszej tury. Powtórzone wybory dotyczyłyby jedynie stanowiska burmistrza. W przypadku orzeczenia o nieważności wyborów burmistrza, sąd okręgowy stwierdza wygaśnięcie jego mandatu oraz decyduje o konieczności przeprowadzenia nowych wyborów. Na postanowienie sądu przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego, który ma 30 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Kiedy poznamy rozstrzygnięcie protestu wyborczego?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd powinien rozpatrzyć protest wyborczy w ciągu 30 dni od daty jego wniesienia. Jednak ten termin ma charakter instrukcyjny, co oznacza, że sąd nie jest prawnie zobligowany do jego dotrzymania. W przypadku omawianej sprawy, od momentu złożenia protestu minęło już ponad 3 miesiące, a postępowanie wciąż trwa i nie zostały przesłuchane jeszcze wszystkie osoby. Sprawa ma więc charakter rozwojowy, a jej wynik może nieść ze sobą daleko idące konsekwencje dla wszystkich zaangażowanych stron.

Kto popiera protest wyborczy, a kto chce jego oddalenia?

Z tego, co udało nam się ustalić, protest wyborczy poparł Komisarz Wyborczy w Koninie. Za oddaleniem protestu jest Dominika Socha, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Kleczewie, która jest jednocześnie podwładną Mariusza Musiałowskiego. 

Do tematu wrócimy, gdy pozyskamy nowe informacje w tej sprawie.

Zachęcamy do przeczytania naszego opisu przebiegu posiedzenia Miejskiej Komisji Wyborczej w Kleczewie w sprawie wniosku o skreślenie Mariusza Musiałowskiego z listy kandydatów na burmistrza: https://hejkleczew.pl/o-krok-od-skreslenia-czyli-jak-mariusz-musialowski-pozostal-w-grze-o-fotel-burmistrza/

fot. na grafice: FB/Jarosław Bąk, FB/Krzysztof Kwiatkowski, FB/Mariusz Musiałowski, FB/Anna Woźniak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nas w Google News. kliknij w link i zaznacz gwiazdkę z etykietą „Obserwuj”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[an error occurred while processing the directive]