22 listopada, 2024
Wiadomości

Oficjalnie startuje kampania do wyborów samorządowych 2024. Co warto wiedzieć o wyborach

wybory kleczew, kleczew, wiadomości kleczew

Już za dwa miesiące, w niedzielę 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe 2024. To ważne głosowanie, ponieważ wybierzemy radnych gmin, powiatów, województw i dzielnic Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak się do nich przygotować i co trzeba wiedzieć?

Premier oficjalnie zarządził datę wyborów samorządowych na niedzielę 7 kwietnia, a co za tym idzie, ruszyła kampania wyborcza. Kandydaci na radnych mogą składać listy do 4 marca, natomiast ci, którzy aspirują do roli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, mają czas do 14 marca na zgłoszenie swoich kandydatur.

Kalendarz wyborczy, który jest załącznikiem do rozporządzenia, precyzyjnie określa terminy kluczowych czynności wyborczych. Do 12 lutego komitety wyborcze muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą lub właściwego komisarza o swoim utworzeniu.

Ważnym terminem jest 5 kwietnia, kiedy to rozpocznie się cisza wyborcza, trwająca do zakończenia głosowania 7 kwietnia o godzinie 21:00. Głosowanie będzie miało miejsce w dniu wyborów, a wyborcy będą mogli oddać swoje głosy w godzinach od 7:00 do 21:00.

W tym roku politycy samorządowi mogą ubiegać się o reelekcję, zgodnie z wprowadzoną pięć lat temu zasadą dwukadencyjności. Obecni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, wybrani w 2018 roku, mogą ubiegać się o swą funkcję po raz ostatni.

Warto podkreślić, że terminy te określone są w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów, a wszelkie pytania dotyczące procesu wyborczego można kierować do Państwowej Komisji Wyborczej.

Listę komitetów wyborczych zarejestrowanych w wyborach samorządowych 2024 można śledzić na stronie: https://konin.kbw.gov.pl/wybory-i-referenda/wybory-samorzadowe-i-referenda-lokalne/wybory-samorzadowe-w-2024nbspr/komitety-wyborcze/wykaz-komitetow-wyborczych-zgloszonych-do-rejestracji-komisarzom-wyborczym-w-koninie-i-i-ii

Kto może głosować?

Do udziału w wyborach samorządowych uprawnieni są obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i mają prawo wybierania. Aby zagłosować, trzeba być zameldowanym na stałe lub czasowo w danej gminie lub mieście. Jeśli ktoś nie jest zameldowany, ale chce głosować w innym miejscu, musi zgłosić to do właściwego urzędu gminy lub miasta i uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak głosować?

Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21. Każdy wyborca otrzyma cztery karty do głosowania: jedną na radnych, a drugą na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na karcie do głosowania na radnych należy zaznaczyć jeden znak “X” przy nazwisku wybranego kandydata z listy jednego komitetu wyborczego. Na karcie do głosowania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta należy zaznaczyć jeden znak “X” przy nazwisku wybranego kandydata. Karty do głosowania wrzuca się do urny.

Co dalej?

Jeśli żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie uzyska ponad połowy głosów, odbędzie się druga tura głosowania 21 kwietnia. W drugiej turze wystartują dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z pierwszej tury. Wyniki wyborów będą ogłaszane przez PKW na bieżąco.

Kalendarz wyborczy

Oto najważniejsze informacje związane z kalendarzem wyborczym. Załącznik do rozporządzenia określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.

  1. Data wyborów:
    • Wybory odbędą się 7 kwietnia.
    • Kampania wyborcza ruszy formalnie po ogłoszeniu rozporządzenia.
  2. Rejestracja komitetów wyborczych:
    • 12 lutego to termin na zawiadomienie PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.
  3. Terminy zgłaszania kandydatów:
    • Do 4 marca do godziny 16:00 można zgłaszać listy kandydatów na radnych.
    • Do 14 marca do godziny 16:00 gminne komisje wyborcze przyjmują zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
  4. Powołanie komisji wyborczych:
    • Do 8 marca komisarze wyborczy przyjmują zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
    • Komisje te zostaną powołane do 18 marca.
  5. Jednolite numery dla list komitetów wyborczych:
    • 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
  6. Cisza wyborcza:
    • Rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
  7. Głosowanie:
    • Odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7:00 do 21:00.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nas w Google News. kliknij w link i zaznacz gwiazdkę z etykietą „Obserwuj”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[an error occurred while processing the directive]